Tarim ve Köyisleri Bakani Eker; ‘’Tohumculuk Yasasini Türk Çiftçisini Korumak için çikartiyoruz’’
Tarim ve Köyisleri Bakani Mehmet Mehdi Eker, halen TBMM’de görüsülen Tohumculuk Yasasi’ni Türk çiftçisini korumak için çikardiklarini söyledi.
Bakan Eker, Dünya Gida Günü etkinlikleri çerçevesinde FAO Türkiye Temsilcisi Abdellatif Tabet ile birlikte düzenledigi basin toplantisinda gazetecilerin sorularini cevaplandirdi. Gazetecilerin Tohumculuk Yasasi ile ilgili bazi elestirilerin oldugunu hatirlatmasi üzerine Bakan Eker, Hükümet olarak tohumculugun gelismesine büyük önem verdiklerini hatirlatarak. 2003 yilinda TIGEM’in 3 bin ton çogaltim materyali bulunurken, 2005 yilinda bu miktarin 13 bin tona çiktigini, 2002 yilinda 70 bin ton olan genel tohum miktarinin ise 2006 yilinda 314 bin tona çiktigini kaydetti.

Tohumculuk Yasasi ile Türkiye’de tohumculuk alaninda yatirim yapmak sartiyla tohumculuk faaliyetlerinin desteklenecegini dile getiren Bakan Eker, “Bunun disinda endemik bitkilerimizde kayit altina alinacak. Yurt disina çikislari takip edilecek. Kontrol disi, kalitesiz tohumluklarin satilmasinin önüne geçilecek” diye konustu.

Gazetecilerin bazi gazozlarda alkol bulundugu haberlerini hatirlatmalari üzerine Tarim ve Köyisleri Bakani Eker, bu ürünlerle ilgili inceleme baslattiklarini ancak bazi islenmis gida ürünlerinde bekleme safhasinda kendiliginden alkol olusabildigini, dogal olarak olusmus bu kimyasal reaksiyonun da denetimleri disinda oldugunu belirtti.

Bakanligin her ürünle ilgili gida kodeksi oldugunu kaydeden Bakan Eker, “Bazi ürünler dogal olarak kendi içeriginden dolayi bekleme vb. sebeblerle kimyasal reaksiyon olusturur. Sonradan belli miktarda alkol olusabilir. Ama bu olusan oran bunun içinde alkol bulundugu anlamina gelmiyor. Fakat bu da hiçbir sekilde yüzde 1,2’yi geçmiyor. Yani ilave alkol katilmamis bir ürün bu. Alkol katildigi zaman bunun mutlaka belirtilmesi gerekiyor. Disardan katilan her sey etikete eklenmek zorundadir” seklinde konustu.


Kaynak : Tarim ve Köyisleri Bakanligi
Geri
 
 
 
 
Anasayfa Hakkimizda Hizmetler Ürünler Referanslar Sertifikalar Haber - Duyuru Hasere Rehberi Iletisim Galeri
Site creation by CE Technology © 2006 Infrastructure by sourceXML Framework